Завершальною стадією будь-якого судового провадження є стадія виконавчого провадження. При цьому, на нашу думку, це найголовніша стадія відновлення чи захисту порушених прав, оскільки результат Клієнт отримує за фактом виконання судового рішення. Як показує практика, після отримання рішення суду, яке набрало законної сили, Адвокат, який надавав правову допомогу своєму Клієнту закінчує свою роботу та на стадії виконання судового рішення Клієнт залишається сам на сам відчуваючи труднощі досягнення кінцевого результату.
Приватний адвокат Києва Тітов Ігор Сергійович надає своїм Клієнтам правову допомогу на стадії виконання рішення Суду в Києві та Київській області.
При цьому, хочу зазначити, що засади, заходи, принципи та порядок виконання рішення суду передбачений не тільки процесуальним Законом, а й Законом України «Про виконавче провадження». Слід зауважити, що дійсно, особа, яка не володіє фундаментальними знаннями процесуального права та зазначеного мною Закону відчуває труднощі при виконанні рішення суду, а тому правова допомога юриста або адвоката Стягувачу, на нашу думку, просто необхідна.
Задля вирішення питання чи потрібно звертатися за юридичною допомогою за виконанням рішення суду чи ні, Клієнту потрібно перш за все знати які рішення підлягають примусовому виконанню. З цього приводу зазначаємо, що примусовому виконанню підлягають: виконавчі листи та накази, судові накази, ухвали та постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях, виконавчі написи нотаріусів, посвідчення комісій по трудових спорах, постанови державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, рішення Європейського суду з прав людини.
Також зазначаємо, що виконання рішення суду здійснюється як органами Державної виконавчої служби (державними виконавцями) так і приватними виконавцями. Слід зазначити, що приватний виконавець здійснює виконання не всіх рішень суду. Виконання деяких категорій рішень можливе лише державним виконавцем. Такими рішення зокрема є: рішення про відібрання і передання дитини, рішення, за якими боржником є держава або державні органи, рішення, за якими боржником є юридична особа, примусова реалізація майна якої заборонена відповідно до закону, рішення, за якими стягувачами є держава, державні органи, рішення адміністративних судів та рішення Європейського суду з прав людини, рішення про виселення та вселення фізичних осіб, рішення, за якими боржниками є діти, рішення про конфіскацію майна …
Не можемо не звернути увагу на те, що на стадії виконання рішення суду сторонам необхідно додержуватися процесуальних строків, встановлених Законом України «Про виконавче провадження». Найважливіший строк у виконавчому провадженню, є строк пред’явлення виконавчих документів до примусового виконання, який становить три роки після набрання рішенням законної сили. Тобто після спливу зазначеного строку, маючи рішення на Вашу користь на руках Стягувач, як правило, позбавляється права на пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Повертаючись до строків у виконавчому провадженні та ролі Адвоката на зазначеній стадії, то необхідно також зазначити, що при супроводі Адвокатом стадії примусового виконання рішення суду, останній, в першу чергу проконтролює дотримання строків виконавцем, зокрема, щодо строків накладення арешту на майно (не пізніше наступного робочого дня), щодо строків надсилання платіжних вимог, щодо опису майна та інше. Більш того, у разі порушення виконавцем строків виконавчого провадження, Адвокат оскаржить рішення виконавця, звернеться з відповідною скаргою на виконавця з метою притягнення його до відповідальності в порядку встановленого Законом.
Кваліфікований адвокат, на стадії примусового виконання рішення суду, також забезпечить виконання виконавцем своїх обов’язків, які прямо передбачені Законом України, а саме: проконтролює здійснення виконавцем заходів примусового виконання рішень, проконтролює строки розгляду виконавцем заяв, клопотань сторін виконавчого провадження, проконтролює незацікавленість виконавця, підготує клопотання про відвід виконавця у разі його зацікавленості.
З чого ж почати стадію примусового виконання рішення суду, запитаєте Ви? З загальним правилом, примусове виконання рішення суду починається на підставі виконавчого документу та за заявою стягувача на підставі яких виконавець виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. Після виконнаня зазначених дій, виконавець надсилає копію постанови про відкриття виконавчого провадження сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження та починає проведення виконавчих дій. На цій стадії, контроль виконавця зі сторони професійного юриста, потрібен як ніколи, оскільки саме на цій стадії виконавцем встановлюється наявність у боржника нерухомого, рухомого майна, грошових коштів, доходу боржника на яке може бути накладено стягнення та як наслідок фактичне виконання судового рішення.
Законом України також передбачена така процесуальна дія виконавця, як зупинення вчинення виконавчих дій.
У нашій практиці неодноразово зустрічалися випадки незаконного зупинення вчинення виконавчих дій, а тому супровід адвоката на стадії примусового виконання рішення суду є просто необхідним.
Підстави закінчення виконавчого провадження також чітко регламентуються Законом України «Про виконавче провадження» до яких відносяться: визнання судом відмови стягувача від примусового виконання судового рішення, затвердження судом мирової угоди, припинення юридичної особи, скасування або визнання нечинним рішення, на підставі якого виданий виконавчий документ, письмової відмови стягувача від одержання предметів, закінчення строку, передбаченого законом для відповідного виду стягнення, фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом, повернення виконавчого документа без виконання на вимогу суду та інш.
Зазначаємо, що Адвокат, при здійсненні супроводу на стадії виконання рішення суду, зобов’язаний здійснювати контроль щодо закінчення виконавчого провадження та у випадку незаконного закінчення виконавчого провадження виконавцем терміново звертатися до суду та ставити питання відновлення виконавчого провадження.
Як вже мною зазначалося вище, фактичне примусове виконання рішення суду полягає у зверненні стягнення на майно боржника (арешт, вилучення, примусова реалізація), у тому числі, в першу чергу - на кошти боржника, в другу - на майно боржника, насамперед рухоме, потім нерухоме, в останню чергу звертається стягнення на житловий будинок чи квартиру, в якому фактично проживає боржник.
Щодо майна боржника, то в обов’язковому порядку, сторони виконавчого провадження мають визначити вартість майна боржника, а тому, на нашу думку, участь Адвоката у виконавчому провадженні при вчиненні зазначених дій є також необхідною, вже не беручи до уваги вчинення виконавцем дій щодо зберігання майна на яке накладено арешт, зняття арешту з майна.
Окремим питанням Законом визначено порядок реалізації майна на яке звернено стягнення, порядок проведення якої визначається Міністерством юстиції України, зокрема щодо початкової ціни продажу нерухомого майна, повторної реалізації майна, передачі майна та інше.
Також фактичне виконання рішення суду передбачає звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію, інші доходи боржника. При цьому, стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника звертається у разі відсутності в боржника коштів на рахунках у банках чи інших фінансових установах, відсутності чи недостатності майна боржника для покриття в повному обсязі належних до стягнення сум, а також у разі виконання рішень про стягнення періодичних платежів. Розмір відрахувань, порядок стягнення аліментів також регламентований Законом, а тому, при супроводі адвокатом зазначеної стадії процесу, Ви можете бути 100% впевненими, що Ваші права не будуть порушені.
Та найголовніше, Адвокат на стадії виконання рішення суду потрібен Стягувачу задля оскарження рішень, щодо дій або бездіяльності виконавців та посадових осіб органів державної виконавчої служби у разі порушення посадовими особами норм діючого законодавства, оскільки тільки кваліфікований адвокат зможе підготувати та подати обґрунтовану скаргу, ініціювати притягнення посадових осіб до юридичної відповідальності, гарантувати дотримання прав та свобод свого Клієнта.
Адвокат Києва та Київської області Тітов І.С. надає юридичні послуги фізичним та юридичним особам на стадії виконання рішення суду, гарантуючи максимально можливий результат. Якщо Вам потрібна правова допомога досвідченого юриста, кваліфікація якого підтверджена свідоцтвом про право на зайняття адвокатською діяльність та позитивними відгуками Клієнтів звертайтесь негайно будь-яким зручним для Вас способом за посиланням (Контакти адвоката Києва Тітова І.С.)