Адвокат Тітов Ігор Сергійович ( Київ , Київська область ) має багатий досвіт в справах по стягненню аліментів на дитину.
Чинне законодавство України зобов’язує батьків утримувати дитину до досягнення дитиною повноліття. Обов’язки матері та батька щодо утримання дитини передбачені Главою 15 Сімейного Кодексу України.
Звертаємо Вашу увагу, що батьки мають добровільно утримувати свою дитину за домовленістю між собою і це може відбуватися як в натуральній так і грошовій формі. Однак чинним законодавством передбачено, що якщо батьки або один із батьків ухиляється від утримання дитини, за рішенням суду одному із батьків, з яким фактично проживає дитина - присуджуються аліменти на утримання дитини. При цьому, аліменти присуджуються у твердій грошовій формі у частині від доходу батьків. Приймаючи рішення, щодо розміру аліментів суд враховує декілька обставин. Хочемо зупинитися на деяких з них. Зокрема, при визначенні розміру аліментів, суд враховує фактичні витрати платника аліментів, доведені стягувачем, у тому числі щодо придбання платником аліментів нерухомого майна ( квартир, домівок ) та рухомого майна ( автотранспорту, коштовної битової техніки, предметів побуту тощо ); стан здоров’я дитини; матеріальне становище дитини; наявність у платника аліментів нерухомого майна ( квартир, будинків ), рухомого майна ( автомобілів, спеціальної техніки тощо ); грошових коштів; корпоративних прав; наявність у платника аліментів на інших дітей, непрацездатних батьків, чоловіка або дружини; стан здоров’я платника аліментів; матеріальний стан платника аліментів та інш.
Взагалі, мінімальний розмір аліментів у першому півріччі 2019р. складає для дітей до 6 років – 813,00 грн., для дітей 6-18 років – 1013,50 грн. А взагалі, діючим законодавством передбачено, що розмір аліментів становить розмір прожиткового розміру дитини.
Щодо процесу стягнення аліментів , то необхідно зазначити, що той з батьків з яким фактично проживає дитина може звернутися до суду про стягнення аліментів в порядку наказного та позовного провадження. Щодо звернення до суду в порядку наказного провадження, то слід зауважити, що судовий наказ може бути виданий судом : на одну дитину у розмірі - 1/25 доходу платника, на двох дітей у розмірі - 1/3 доходу платника, на трьох та більше дітей у розмірі - 1/2 доходу платника аліментів та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, або заявлено вимогу про стягнення мінімального розміру аліментів у твердий грошові формі. З іншими вимогами слід звертатися до суду в порядку позовного провадження, але при цьому стягувачу потрібно бути готовим довести свою позицію суду та час на розгляд позовної заяви в порядку позовного провадження триває набагато більше ніж альтернативний.
Окремо хотілось би зазначити, що сплата аліментів не звільняє батьків від додаткових витрат на дитину. Додаткові витрати на дитину можуть бути викликані такими обставинами, як хвороба дитини, розвиток здібностей дитини та інше. При цьому, у випадку наявності спору між батьками щодо додаткових витрат на дитину, розмір участі визначається за рішенням суду в порядку позовного провадження.
Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду з моменту звернення до суду з відповідною заявою.
В останніх декілька років діючим Сімейним Кодексом України та Законом України "Про виконавче провадження" суттєво посилилась відповідальність за прострочення сплати аліментів. Зокрема: одержувач аліментів має право на стягнення неустойки у розмірі 1 відсоток за кожен день прострочення від суми несплачених аліментів, але не більш 100 відсотків заборгованості; може бути звернено стягнення на майно боржника, якщо існує непогашена заборгованість яка перевищує сукупну суму платежів більш за три місяці; якщо існує непогашена заборгованість яка перевищує сукупну суму платежів більш за чотири місяці державний виконавець виносить постанову щодо заборони виїзду боржника за територію України, тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, тимчасове обмеження у праві користування мисливською зброєю та інш.
Діючим законодавством України також передбачені підстави, щодо утримання батьками своїх дітей після досягнення дитиною повноліття. Зокрема, це обов’язок утримувати дитину яка продовжує навчання.
Підсудність справ щодо стягнення аліментів - за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.
Цільове витрачання аліментів контролюється органом опіки та піклування, які в свою чергу зобов’язані відвідувати одержувачів аліментів.
Щодо добровільної сплати аліментів, на наш погляд – це найбільш цивілізований та справедливий підхід батьків до свого обов’язку утримувати дитину. Батьки мають право подати заяву за місцем одержання доходу та підставі цієї заяви аліменти будуть відраховуватися на користь отримувача аліментів, а для ще більш цивілізованого підходу та юридичної захищеності, батьки можуть звернутися до нотаріуса та укласти договір про сплату аліментів, в якому передбачити розмір та строки їх виплати.
Звернувшись до адвоката по стягненню аліментів Тітова І.С. в м. Києві Ви отримаєте професійну юридичну допомогу. Адвокат надасть вичерпну юридичну консультацію , підготує до суду заяву про видачу судового наказу , позовну заяву про стягнення аліментів , збере докази щодо доходів платника аліментів , збере докази щодо матеріального та фінансового становища платника аліментів , представить інтереси свого Клієнта в суді тощо.